Müşteri Hizmetleri02663721240-05388423420

Hoşgeldiniz. Bugün

Halı Bakımı ve Temizliği

Ana Sayfa » Blog » Halı Bakımı ve Temizliği

Çıplak ayak yürümeyi sevenlerden olun ya da olmayın, ayakkabılarınızı kapıda çıkarmayı ihmal etmeyin. Neden mi? Ayakkabı tabanlarınızda ne olduğunu bir düşünün. Caddelerin tüm kir ve tozları, halı elyafına nüfuz ederek halının ömrünü olabildiğince kısa bir sürede sona erdirecektir. Halbuki halı bakımında doğru yöntemlerin uygulanması, ürünün kullanım süresini uzatırken uzun yıllar ilk günkü görünümünü korumasını sağlar. Peki bu bakım nasıl yapılmalıdır?“

Halı temizliğinde öncelikle halı şampuanı kullanmadan düzenli vakumlamanın yeterli olacağı akıldan çıkarılmamalıdır. Ayakkabı tabanlarınıza daha dikkatli baktığınızda geniş bir kir ve toz yelpazesi bulmanız şaşırtıcı olmaz. Tüm bu kirlerin halınıza ayakkabılarınızla taşındığını ve bu inatçı lekeleri halınızdan çıkarmaya çalışırken suçun aslında tamamıyla sizde olduğunu unutmayın. Bu koşullar altında halı üzerinde ayakkabı ya da çorap giyme tercihi tamamıyla size kalıyor.

Halı temizliği konusunda birçok yöntem uygulanır. Bu yöntemlerden bazıları uzmanlarca önerilmiş, bazıları ise alışılagelmiş bilgiler içerir. Örneğin halıdaki yemek lekelerini traş köpüğü ile çıkarabileceğiniz, lekenin üzerine sıkılan köpüğü 15 dakika leke üzerinde bekletmenizin yeterli olacağı söylenir. Sirke ve su karışımından oluşan sıvıyla yapılacak durulama işleminin ardından lekeden eser kalmayacağı yönünde pratik çözüm önerileri sunulur.

Peki ama tüm bu temizlik ve bakım uygulamalarının hangisi gerçekten halıya zarar vermeden lekeleri yok eder? İşte halı temizliğinde merak edilen soruların uzman görüşleriyle yanıtları:

Temizlik ürünlerinin kullanımı halının çekmesine neden olur mu?
      Hayır. Yıllar önce, üreticilerin jüt altlık kullanmalarından dolayı bazı halılar yıkandığında çekiyordu. Bilindiği gibi jüt doğal bir elyaf olduğundan çekmekle kalmayıp gereğinden fazla su tutar. Eskiden buhar temizliğinde kullanılan yöntemlerle bu tarz bir aşırı ıslanma olabiliyordu. Bugün neredeyse tüm halılar sentetik altlığa sahip olduğundan, bu durum halının çekmesini engellemektedir. Bazı iyi ve kaliteli bakım ürünleri güçlü leke çıkarıcı yapılarıyla halı altlıklarının gereğinden fazla ıslanmasını önlemektedir.

Halı bir kez temizlendiğinde çok daha çabuk kirlenir. Doğru mudur?
      Bazı kalitesiz temizlik malzemeleri kullanıldığında belki evet ama kaliteli ürün tercih edildiğinde böyle bir şey söz konusu olmaz. 2 aşamalı temizlik işlemi uygulanarak basınçlı sıcak su ve ileri teknoloji temizlik ürünlerinin kullanımı kir ve tozları azaltacaktır. PH dengeli bir durulama ve güçlü bir vakumlamanın ardından halınız hiç olmadığı kadar yumuşak ve temiz olacaktır.

Halının kuruması ne kadar zaman alır?
      Halının malzemesi, türü ve evinizdeki bağıl nem oranı gibi faktörler kuruma süresini etkiler. 3 saatten 16 saate kadarlık zaman dilimi halının tamamıyla kurumasını sağlayacaktır. Ancak temizlendikten hemen sonra eğer çok gerekiyorsa halının üzerine basıp yürünebilir, bu açıdan tamamıyla kurumasını beklemek gerekmez.

İnatçı lekeler ancak sürterek yok edilebilir. Doğru mudur?
      Hayır. Halıdaki bazı lekeler çıkmakta direnebilir. Asla lekeyi sürterek yok etmeye kalkmayın. Bu uygulama yalnızca lekenin yayılmasına neden olacağından, daha ziyade yumuşak dokunuşlarla lekeyi silmeyi deneyin. Lekenin sürtülerek çıkarılması halı elyafına zarar vererek lekeyi dağıtır.

Hot water extraction neden çoğu halı üreticisinin önerdiği bir temizleme metodudur?
      Herhangi bir şeyin gerçekten temiz olması için, üzerine su püskürterek toz ve derinlere işlemiş tozlardan kurtulabiliriz. Hot water extraction su fışkırtma işlemiyle kirlerin yokolmasını sağlamak amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Giysilerinizi yıkadığınızı ama durulayamadığınızı bir düşünün. İşte halılara da eğer hot water extraction yöntemi kullanılmazsa olacak olan aynen budur. Piyasada, halıların derinlemesine temizliğine ilişkin kaliteli birçok ürün bulunmaktadır ve bu ürünlerin tercih edilmesinde fayda bulunmaktadır.

Su halıyı mahveder. Doğru mudur?
      Hayır. Halıya asıl zarar veren, düşük kalitedeki halı yıkama makinelerinin yeterli düzeyde suyu halının üzerinden alamamasıdır. Çünkü halının kuruma süreci doğru dürüst tamamlanamaz.

Halı koruyucu ürünler gerçekten işe yarıyor mu?
      Çoğu zaman. Halıyı korumayı amaçlayan kaliteli ürünler elbette bu kapsamda yer almaktadır. Bu konuda profesyonellerin önerdiği yüksek kalitedeki ürünleri kullanmanızda fayda olacaktır. Nitekim yeni halıların üzerinde halı üreticisi tarafından uygulanmış koruyucu bulunur. Ancak bu koruyucu yoğun yaya trafiği ve elektrik süpürgesinin kullanım sıklığına bağlı olarak eskir ve yıpranır.

Halı şampuanı kullanmak derinlemesine temizlik sağlar. Doğru mudur?
      Hayır. Aksine saçınızı şampuanladıktan sonra nasıl ki durulamadan bırakmıyorsanız, aynı şeyin halılarınız için de geçerli olduğunu unutmayın. Şampuan halıda yapışkan bir tortu bırakmadan tamamıyla durulanamaz. Bu yapışkan tortu ise ayakkabıların altındaki tüm kir ve çamuru adeta bir mıknatıs gibi çeker. Böylelikle durum tersine dönerek tertemiz ayakkabı fakat kirli halılara sahip olursunuz. Bu nedenle mümkün olduğunca halıda kuru temizleme malzemelerini tercih edin.

Elektrik süpürgesiyle temizlik neden önemlidir?
      Halınızın harika görünmesini sağlamak için elektrik süpürgesiyle düzenli ve derinlemesine temizlik yapmak gerekir. Özellikle de yaya trafiğinin yoğun olduğu yerlere uygulanan vakumlama, halının elyafına zarar veren ve görünümünü matlaştıran toz zerreciklerini yok etmeyi sağlar. Kir zerreciklerini en aza indirmek için girişlere ayak paspası yerleştirmenizde fayda vardır. Böylelikle halılarınız daha az kirlenerek, kir ve tozdan korunmuş olur.

Düzenli olarak elektrik süpürgesiyle temizlemenin önemi genelde bilinir. Vakumlama işlemi için en uygun araç hangisidir?
      Halınızın ömrünü uzatma konusunda iyi bir elektrik süpürgesinin çok büyük önemi vardır. Nerdeyse tüm vakum temizleyicileri yüzeydeki kiri yok eder. Ancak halının havına yerleşen kirleri derinlemesine yok etmek için kaliteli bir elektrik süpürgesi tercih edilmelidir. Profesyoneller döner başlık fırçalı elektrik süpürgelerini öneriyor. Böylelikle en derinlere bile yerleşen tozlardan kurtulmayı kolaylıkla sağlarsınız. Bu tip fırça aparatı kalın havlı halılarda kullanıldığında hav ve tüylerde dökülme ve kabarma yapacağından, bu halılar için çok daha yüksek emilim gücüne sahip kaliteli makinelerin tercih edilmesi doğru olacaktır.

Yeni bir halının bakımı nasıl yapılmalıdır?
      Halınızı yeni gibi koruma aşağıdaki 3 anahtar yolu izlemenizle mümkün olacaktır.

 • Düzenli vakumlama
 • Dökülenleri sıvıları anında temizleme
 • Periyodik olarak profesyonel halı temizliği yaptırma

  Halıda profesyonel temizlik neden bu kadar önemli?
        Elektrik süpürgesinin kir ve lekeleri yok etmede etkisiz kaldığı yerlerde profesyonel halı bakım ve temizlik prosedürlerini takip etmeden leke ve tozları yok etmek zordur. Dönem dönem uzman ve kalifiye bir temizlik elemanınca halınızın temizlenmesi gerekir.

  Halı ne kadar sıklıkla temizlenmelidir?
        Uzmanlar halının yılda bir kere profesyonel temizlik ve bakımını öneriyor.

  Halıyı mümkün olduğunca yıkama ve temizlemeden kaçının. Doğru mudur?
        Hayır. Nitekim bugün birçok halı firması yılda en az bir kez profesyonel temizliği öneriyor. Halıda oluşan kir ve tozların yaya trafiğiyle birleşmesi aşınmaya yol açarak halı elyafının bozulmasına neden oluyor. Halının kullanıldığı yerin yaya trafiği ne denli yoğunsa, halı da o kadar sık temizlik gerektirir.

  Kaynak: halionline.net

 

27 Şubat 2017

İlgili Terimler :