Müşteri Hizmetleri02663721240-05388423420

Hoşgeldiniz. Bugün

HALI KULLANIMININ İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Ana Sayfa » Blog » HALI KULLANIMININ İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Halının astım ve benzeri sağlık sorunlarına yol açtığı tezi bilimsel dayanaktan yoksundur. Bugüne kadar yapılan bilimsel araştırmalar, astım sorunlarıyla halı kullanımı arasında bir bağlantı olduğunu gösteren hiçbir sonuç ortaya koymamıştır.

carpet-white-wool-carpet-in-the-living-roomDünyanın pek çok ülkesinde insanlar evlerine halı döşemek konusunda tereddüt yaşamaktadır. Özellikle gelişmiş ülkelerde görülen bu tedirginliğin sebebi, halı ve halı ürünlerinin insan sağlığına zararlı olabileceği yönündeki artık bir şehir efsanesini andıran genel inanıştır. Kimi insanlar evlerine halı döşerlerse halıdan kaynaklanan birtakım tozların ve mikroorganizmaların sağlıklarını olumsuz yönde etkileyeceğini hatta astım krizlerine sebep olabileceğini düşünmektedir. Öyle ki İsveç’te 1980’lerin sonunda okullarda halı kullanımı, sağlık sorunları gerekçe gösterilerek yasaklanmıştır. 1970’lerin ortasında İsveç’te zemin kaplamaları piyasasında %40’lık yere sahip halı ürünlerinin oranı 1992’de %2’ye düşmüştür. Burada temel sorun, oda içerisindeki havanın kalitesinin halı kullanımı yüzünden düştüğü iddiasıyla ilgilidir.

Bilimsel Araştırmaların Sonuçları

Oysa ki yapılan bilimsel araştırmalar ve gerek üniversitelerin gerekse ABD’deki Tüketici Ürünleri Güvenlik Komisyonu (CPSC) gibi tarafsız kurumların raporları, astım ve benzeri hastalıklarla halı kullanımı arasında bir bağ olmadığını ortaya koymaktadır. Nitekim İsveç’te halı kullanımıyla ilgili yasağa ve pek çok evde halı kullanımının terk edilmesine rağmen geçen süre içerisinde astım ve benzeri hastalıklar azalmamış aksine daha da artmıştır.

Yapılan son araştırmalara göre halı kullanımı sağlık için zararlı değil aksine yararlıdır. Zira halı, uzun tüyleri sayesinde odanın içindeki tozu, toprağı ve diğer maddeleri içinde hapsetmektedir. Yani bir çeşit filtre görevi görmektedir. Üzerinde insanlar yürüdüklerinde uzun kılları sayesinde içindeki maddeler havaya karışmamakta ve havanın kalitesi düşmemektedir. Evdeki veya işyerlerindeki halılar düzenli aralıklarla temizlendikleri takdirde astım gibi hastalıklardan korkmak için bir neden yoktur. Yine araştırmalara göre bir odanın hava kalitesini bozan asıl etmenler sigara içmek, yemek yapmak, fotokopi ve yazıcı makinelerinin sürekli çalışması, havalandırmanın iyi yapılmaması ve odanın temizliğiyle ilgili genel eksikliklerdir.

SmartStrand-Baby-2 Halı Kullanımının Sağlık Açısından Faydaları

Kimi ebeveynler, halının okullarda kullanılması konusunda çeşitli endişelere sahiptir. Bu insanlar, çocuklarının sağlığıyla ilgili olumsuz etkileri olacağını düşündüklerinden sınıfların halıyla kaplanmasını istememektedir. Oysa ki sınıfların halıyla kaplanmasının sağlık açısından bir zararı olmadığı gibi sınıfta iyi bir akustik sağlanması ve çocukların güvenliği açısından da faydaları vardır. Özellikle küçük çocukların eğitim gördüğü sınıflarda yerin yumuşak bir madde olan halı ile kaplanması, yere düşen çocukların yaralanmaması açısından oldukça önemlidir.

Halının diğer bir yararıysa ses yalıtımı sağlamasıdır. Halı kaplamaları dışarıdan gelen seslerin yaratacağı gürültü kirliliğini azaltacak ve odadaki insanların stres seviyesini düşürecektir.

Halı ürünleri ses yalıtımına ek olarak ısı yalıtımı da yapmaktadır. Bu durum özellikle kış aylarında odanın insan sağlığına uygun sıcaklıkta tutulması açısından faydalı olmaktadır.

Ayrıca iş yerlerinde uzun süre ayakta kalan müşterilerin ve çalışanların yumuşak bir yüzeye basmalarının bu insanların ayak ve sırt sağlıkları üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

Görüldüğü gibi halının astım ve benzeri sağlık sorunlarına yol açtığı tezi bilimsel dayanaktan yoksundur. Bugüne kadar yapılan bilimsel araştırmalar, astım sorunlarıyla halı kullanımı arasında bir bağlantı olduğunu gösteren hiçbir sonuç ortaya koymamıştır. Açıkçası, yine bilimsel çalışmalara göre, astım gibi rahatsızlılara yol açan toz, bakteri ve mikro organizmalar asıl olarak yatak, yastık, çarşaf ve yorganlarda kümelenmektedir. Bunlar doğrudan yüzümüze ve vücudumuza temas eden eşyalardır. Alerjik sağlık sorunlarıyla ilgili olarak bu eşyaların kullanımına dikkat etmek faydalı olacaktır.

Elbette ki her şeyin temelinde düzenli olarak gerçekleştirilen temizlik faaliyetleri gelmektedir. Ev, okul veya işyerlerindeki halı ve halı ürünleri düzenli ve dikkatli bir şekilde temizlendikleri takdirde bunların sağlık sorunlarına yol açmalarından endişe etmeye gerek yoktur.

Kaynak: halionline.net

27 Şubat 2017

İlgili Terimler :