Müşteri Hizmetleri02663721240-05388423420

Hoşgeldiniz. Bugün

Tül Perde Nasıl Temizlenir

Ana Sayfa » Blog » Tül Perde Nasıl Temizlenir

Perdeler, bir evin en önemli aksesuarlarındandır. Renkleri ve şekilleriyle evin tüm havasını değiştirecek güce sahip olan perdelerin bakımı da bu nedenle oldukça önemlidir.

Perdeler evinizi kolayca güzelleştirebilen vazgeçilmez bir ögedir. Onlarca çeşidi bulunan perdelerin her bir çeşidinin temizliği ve bakımı da farklı şekilde yapılmaktadır. Genellikle açık renk çeşitleri tercih edilen tül perdelerin temizliğini ve bakımını sizler için araştırdık.

Tül Perde Nasıl Temizlenir?

Tül perdelerin yılda 4 kez yıkanması tavsiye edilmektedir. Ancak tül perdelerin bulunduğu mekanda soba yanıyor, sigara içiliyorsa veya tül perdeler kalorifere yakınsa bu sayı yılda 5 ve hatta 6’ya çıkabilir.

Çamaşır Makinesinde Yıkama: Tül perdenin en kolay şekilde temizliği, çamaşır makinesinde yıkamakla mümkün. Ama bu konuda oldukça dikkat edilmesi gereken bir nokta var: Tül perdeyi çamaşır makinesinde yıkarken kesinlikle sıcak su kullanılmamalı. Sıcak su ile yıkanan tül perdeler çok fazla kırışır ve daha çabuk yıpranırlar. Bu nedenle tül perdeleri ılık su (tercihen 30 santigrat derece) ile yıkamanız tavsiye edilir. Narin yıkama seçeneğini tercih edin.

Kırışmanın önlenmesi için yapılması gereken bir diğer şey ise perdelerin camdan alınır alınmaz bekletilmeden yıkanmasıdır. Tül perde indirildikten sonra doğruca yıkanmalı ve yıkamadan sonra yine bekletilmeden asılmalıdır.

Elde Yıkama: Tül perde çamaşır makinesinde değil de elde yıkanacaksa banyo küvetinde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Çamaşır makinesine konulandan bir miktar daha fazla deterjan kullanın. Ilık su kullanın. Bir defa suyunu değiştirin. Bu işlemi yaparken kırışmayı önlemek için küvetin içine enine serdiğiniz tül perdeyi, küvetin üzerine yerleştirilmiş bir sopaya uzunlamasına asın. Yıkama bittikten sonra perdelerinizi silkeleyin.

Solmuş ve Sararmış Tül Perde Nasıl Temizlenir?

Tül perde normalden daha fazla kirlenmiş, solmuş veya sararmışsa, duru su ile yıkadıktan sonra deterjanlı su hazırlayın. İçine 1 su bardağı amonyak ekleyin ve perdenizi bu suda 2 saat kadar bekletin. Ardından duru su ile tekrar yıkayın ve güneş gören bir yere asın.

Özellikle sararmış olan tül perdeler için bir başka yöntem, beyaz yumurta kabuklarını bir tülbentin içine koyun. Ağzını sıkıca düğümleyin. Tülü ıslatmak için hazırladığınız suya veya çamaşır makinenizin içine bu tülbenti yerleştirin. Çamaşır makinesinde tül perdenizi yumurta kabuklarıyla yıkayın. Eğer bekleme suyuna koyduysanız da bu şekilde birkaç saat bekletin. Ardından duru su ile durulayın. Tülleriniz eski beyazlıklarına kavuşacaktır.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

Tül perde yıkandıktan sonra ütülenmeye ihtiyaç duymaz. Doğru şartlarda yıkandıktan sonra asılan tül perde, üzerindeki suyun ağırlığı ile düzleşir ve kısa süre içerisinde kurur.

Tül perdenin üzerinde pul veya boncuk gibi süslemeler varsa, bu kısımları içinde kalacak şekilde katlanmalı ve makineye yerleştirilmelidir

 

Tül Perde Yıkama veya Stor Perde Yıkama hizmetini Edremit ve bölgesinin tek stor perde yıkama firması olan firmamızdan alabilirsiniz.

21 Mart 2016